Nedokonalosti súvisiace s nadmerným ochlpením sa týkajú nielen mužov, ale aj žien. Z hustého strniska, ktoré sa po zime objaví na našich nohách si často dokážeme vtipne uťahovať. Ak sa však chĺpky s tmavším pigmentom či pevnejšou štruktúrou objavia aj v oblasti tváre, hovoríme o reálnom probléme, ktorý je potrebné riešiť nielen zo zdravotného, ale aj estetického hľadiska. Drsné, dráždivé chĺpky majú predsa pokrývať mužskú tvár a určite by nemali byť súčasťou tej ženskej.

Čo je príčinou nadmerného ochlpenia tváre?

Každá tvár, či už mužská alebo ženská, je pokrytá chĺpkami. Kým mužské ochlpenie je bohatšie na pigment, ženské je natoľko bledé a jemné, že si ho za normálnych okolností vôbec nevšimneme a neprikladáme mu žiadnu špeciálnu pozornosť.

,,Často sa však v praxi stretávame s prípadmi, kedy sa ženská tvár správa ako mužská. Stvrdnutie a stmavnutie chĺpkov na tvári je najčastejšie spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré prirodzene nastávajú s pribúdajúcim vekom, v období menopauzy, ale aj nesprávne nasadenou hormonálnou liečbou. Žiaľ, veľakrát sú príčinou aj vážnejšie zdravotné ochorenia týkajúce sa gynekologickej oblasti, či porúch žliaz s vnútorným vylučovaním,“ hovorí o problematike nadmerného ochlpenia skúsená dermatologička Marcela Slobodníková z estetickej kliniky Esthé Derm.

Estetické riešenie nadmerného ochlpenia

Najskôr sa, samozrejme, treba zamerať na odhalenie príčiny, ktorá je dôvodom nadmerného ochlpenia. Zároveň je však dôležité vyriešiť aj estetickú stránku tohto problému.

,,Epilácia hornej pery a brady patria k jedným z najčastejšie vykonávaných zákrokov. Vytrhávanie chĺpkov, či depilácia voskom alebo žiletkou, sú v tomto prípade len dočasným riešením, ktorým sa problém dokonca zhorší. Chĺpky majú tendenciu hrubnúť a manipulácia s nimi je čoraz problematickejšia. Rast chĺpkov sa zrýchľuje, pigment je výraznejší a miesta, z ktorých ich odstraňujeme, sú neustále citlivejšie a bolestivejšie,“ dopĺňa Marcela Slobodníková.

Pomoc v podobe laserovej epilácie

Ak sa problém nadmerného ochlpenia tváre týka aj vás, určite viete, že sa jedná o veľmi nepríjemnú záležitosť, kvôli ktorej sa veľakrát vzdávame aj času tráveného v spoločnosti. Ideálnym riešením je preto trvalé odstránenie chĺpkov, ktoré vašej tvári znovu dodá ráz nežnej ženskosti.

,,Pred absolvovaním laserovej epilácie nie je vhodné zasahovať do prirodzeného rastu chĺpkov. Pre správny účinok lasera je dôležitá prítomnosť cibuľky ochlpenia, v ktorej je koncentrované najväčšie množstvo pigmentu. Viditeľné chĺpky zároveň pomáhajú vo vyhodnotení najkritickejších miest, kde je koncentrácia nežiaduceho ochlpenia najvyššia a výsledok laserovej epilácie má tak pre klienta oveľa väčší efekt,“ dopĺňa dermatologička Marcela Slobodníková.

Každý chĺpok má však individuálny rastový cyklus, vzhľadom k čomu nie je možné ich celoplošné odstránenie počas jedného ošetrenia. Vzhľadom k tomu sa odporúča absolvovať viacero ošetrení v časovom rozmedzí 4 – 6 týždňov, počas ktorých chĺpky dorastú do fázy, v ktorej laserový lúč zachytí pigment a odstráni nielen chĺpok, ale spolu s ním aj vaše problémy.